Author Archives: admin

Αποτελέσματα 3ου Πανελλήνιου Διαγωνισμού Ρομποτικής Δημοτικού : Οχήματα και μεταφορές του Αύριο

wrohellas

Θέση Κωδικός Ομάδας Ονομα ομάδας Σχολείο που εκπροσωπεί ΠΕΡΙΦΕΡΕΙΑ Όνομα Προπονητή
1 Δ25 SmartRobots 3o Δημοτικό Σχολείο Πεύκης Αττικής Γκεζερλής Βελισσάριος
2 Δ33 Master Builder 7o Δημοτικό Αγρινίου Δυτικής Ελλάδας Φραγκόπουλος Γιώργος
3 Δ09 ROBO RAILS Εκπαιδευτήρια Γείτονα Αττικής Αδαμακόπουλος Διονύσιος
4 Δ27 ΜΠΛΕ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΙΣΤΕΣ ΑΝΕΞΑΡΤΗΤΗ ΟΜΑΔΑ Αττικής Ριζόπουλος Δημήτρης
5 Δ30 Auto Pilot ΑΝΕΞΑΡΤΗΤΗ ΟΜΑΔΑ Αττικής Μαρκόπουλος Γιώργος
6 Δ47 Οι υπερέξι 6ο Δημοτικό Σχολείο Καρδίτσας Θεσσαλίας Μαυραντζάς  Νικόλαος
7 Δ71 FutureKids Εκπαιδευτήρια Μπουγά Πελοποννήσου ΟΡΦΑΝΟΥ ΕΡΓΙΝΑ
8 Δ10 LAMPIK Pro Αρσάκεια-Τοσίτσεια Δημοτικά Σχολεία Εκάλης Αττικής Ξηρίδου Αδαμαντία
9 Δ55 Robo-nauts 7ο Δ.Σ. Καλαμαριάς Κεντρικής Μακεδονίας Λεύκος Ιωάννης, Ειρήνη Συμεωνίδου, Χριστίνα Αθανασοπούλου
10 Δ05 OWLS Εκπαιδευτήρια Γείτονα Αττικής Στέργιος Βασίλης
11-40 Δ01 Lego Galaxy 3ο Δημοτικό Σχολείο Κομοτηνής Αν. Μακεδονίας – Θράκης Στανίτσας Θεόδωρος – Μιχαηλίδης Ιωάννης
11-40 Δ02 RoboWheels 3ο Δημοτικό Σχολείο Κομοτηνής Αν. Μακεδονίας – Θράκης Στανίτσας Θεόδωρος – Μιχαηλίδης Ιωάννης
11-40 Δ04 Mini Designers Λεόντειο Λύκειο Ν. Σμύρνης Αττικής Τριανταφύλλου Γιώτα
11-40 Δ06 RoboRangers Εκπαιδευτήρια Γείτονα Αττικής Παπανικολάου Βασιλική
11-40 Δ07 Aqua Leaders Εκπαιδευτήρια Γείτονα Αττικής Σελά Μαριλένα
11-40 Δ14 ΕΡΜΗΣ 5ο Δημοτικό Σχολείο Χαλανδρίου Αττικής Αντωνόπουλος Γιώργος
11-40 Δ16 ROBO_TEC 1ο Δημοτικό Σχολείο Βρηλισσίων Αττικής Αλεξοπούλου Κατερίνα
11-40 Δ18 Cool Boys Club v.2 8ο Δημοτικό Σχολείο Κηφισιάς Αττικής Παπαδοπετράκη Ειρήνη
11-40 Δ20 Robotics, Engineering & Mathematics (REM) 9o Δημοτικό Σχολείο Αμαρουσίου Αττικής Μπέτσης Ιωάννης
11-40 Δ21 Robotakia Robotakia Αττικής Νέλλας Κωνσταντίνος
11-40 Δ22 SUPER BRICKS 1ο Δημοτικό Σχολείο Νίκαιας Αττικής Γεωργακόπουλος Βασίλειος
11-40 Δ23 RoboRescue53 53 Δημοτικό Σχολείο Πειραιά Αττικής Μανούσος Σταύρος
11-40 Δ26 Builders 2017 ΑΝΕΞΑΡΤΗΤΗ ΟΜΑΔΑ Αττικής Τριανταφύλλης & Καραντζιάς Βασίλης & Πέτρος
11-40 Δ28 The minecrafters ΑΝΕΞΑΡΤΗΤΗ ΟΜΑΔΑ Αττικής Φατούρου Ελένη
11-40 Δ29 ΔΕΛΤΑ TRANSPORTATION ΑΝΕΞΑΡΤΗΤΗ ΟΜΑΔΑ Αττικής Γκουγκούλιας Νικόλαος
11-40 Δ31 WaterFactory Δημοτικό Σχολείο Θυμιανών Χίου Βορείου Αιγαίου Σαμολαδάς Μάκης
11-40 Δ32 Πυθαγόρας 1ο Δημοτικό Σχολείο Σάμου Βορείου Αιγαίου Παναγιώτου Αντώνης
11-40 Δ34 TeamWork 49ο Δημοτικό Σχολείο Πάτρας Δυτικής Ελλάδας Βοβός Ανέστης
11-40 Δ38 IQ Robots Πειραματικό Δημοτικό Σχολείο Φλώρινας Δυτικής Μακεδονίας Αρβανιτάκης Γιάννης
11-40 Δ45 Tubians ΕΛΛΗΝΙΚΑ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΗΡΙΑ – ΔΡΑΚΟΥ Θεσσαλίας ΘΕΟΧΑΡΗ ΜΑΡΙΑ
11-40 Δ46 robodrones 4ο Δημοτικό Λάρισας Θεσσαλίας Πέτρος Τέγος
11-40 Δ49 Lego Parking STEM Robotics Academy Θεσσαλίας Γκαϊτατζής Σπυρίδων
11-40 Δ53 Rolling Rollers Δημοτικό Σχολείο Γέφυρας Κεντρικής Μακεδονίας Στυλιανού Δημήτρης
11-40 Δ62  DRONE MASTER 4ο ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΠΕΡΑΙΑΣ Κεντρικής Μακεδονίας ΠΑΝΤΑΚΟΥΔΗΣ ΔΗΜΟΣ
11-40 Δ63 P.B.O. 31ο Δημοτικό σχολείο Ηρακλείου Κρήτης ΝΙΚΟΛΟΥΔΗΣ ΙΩΑΝΝΗΣ
11-40 Δ74 I – Parking Δημοτικό Σχολείο Βυτίνας Πελοποννήσου Καρούντζος Ιωάννης
11-40 Δ75 Οι ταξιδευτές ΔΣ Βαθέος Αυλίδας Στερεάς Ελλάδας Δημάκης Δημήτριος
11-40 Δ77 Keep the Head Up 1ο ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΛΑΜΙΑΣ Στερεάς Ελλάδας ΔΗΜΟΣ ΙΩΑΝΝΗΣ
11-40 Δ78 Robocrafters 7ο Δημοτικό σχολείο Λαμίας Στερεάς Ελλάδας Γκούρλης Νίκος
11-40 Δ79 Τα παιδιά του Ήλιου 7ο Δημοτικό σχολείο Λαμίας Στερεάς Ελλάδας Γκούρλης Νικόλαος
41 – 78 Δ03 The Street Guards 7ο Δημοτικό Σχολείο Αχαρνών Αττικής Ζαραλίκου Ευδοξία
41 – 80 Δ08 SMART TOYS Εκπαιδευτήρια Γείτονα Αττικής Στάθης Κώστας
41 – 80 Δ11 Όμιλος Flow Neue Schule Athen Αττικής Γκιών Θεμιστοκλής
41 – 80 Δ12 Flow Neue Schule Athen Αττικής Γκιών Θεμιστοκλής
41 – 80 Δ13 Explosive Team Εράσμειος Ελληνογερμανική Σχολή Αττικής Κριαράς Θάνος
41 – 80 Δ15 1ο Δημοτικό Σχολείο Ν. Ψυχικού 1ο Δημοτικό Σχολείο Ν. Ψυχικού Αττικής Λυγίζου Αναστασία
41 – 80 Δ17 Minders Jr Εκπαιδευτική Αναγέννηση Αττικής Σπανοπούλου Αναστασία
41 – 80 Δ19 Lego Freaks 22o Δημοτικό Σχολείο Αχαρνών Αττικής Μαρίνου Ειρήνη
41 – 80 Δ24 4ο Δημοτικό Σχολείο ΑΓ. ΙΩΑΝΝΗ ΡΕΝΤΗ 4ο Δημοτικό Σχολείο Αγίου Ιωάννη Ρέντη Αττικής Βασιλείου Αλέξιος
41 – 80 Δ35 Deliver-Lego 1ο Ολοήμερο Δημοτικό Σχολείο Αστακού Δυτικής Ελλάδας Ζαφείρη Λαμπρινή
41 – 80 Δ36 Power Robot Girls Πειραματικό Δημοτικό Σχολείο Φλώρινας Δυτικής Μακεδονίας Αρβανιτάκης Γιάννης
41 – 80 Δ37 Robot Girls Πειραματικό Δημοτικό Σχολείο Φλώρινας Δυτικής Μακεδονίας Αρβανιτάκης Γιάννης
41 – 80 Δ39 Super Team 11ο Δ.Σ. Ρόδου Δωδεκάνησα Τσίτσικας Ματθαίος
41 – 80 Δ41 ROBOT RESCUERS 2o ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΦΙΛΙΑΤΩΝ Ηπείρου ΚΗΛΙΠΟΥΡΑ  ΖΑΧΑΡΕΝΙΑ
41 – 80 Δ42 Future Builders 13ο Δημοτικό Σχολείο Ιωαννίνων Ηπείρου ΤΖΙΟΒΑΡΑ ΒΑΣΙΛΙΚΗ
41 – 80 Δ43 Aρσάκειο του Μέλλοντος Αρσάκειο Δημοτικό Ιωαννίνων Ηπείρου Γκέκας Θεοχάρης
41 – 80 Δ44 SMART ROBOTS STEM Robotics Academy Θεσσαλίας Γκαϊτατζής Σπυρίδων
41 – 80 Δ48 Άξιον Εστί (κδαπ) Ανεξάρτητη Ομάδα Θεσσαλίας Τσιάνος  Δημήτριος
41 – 80 Δ50 The fantastic engineers 7ο ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΚΕΡΚΥΡΑΣ Ιονίων Νήσων ΝΑΣΟΥΛΑ ΣΠΥΡΙΔΟΥΛΑ
41 – 80 Δ51 Driverless TAXI 11ο Δημοτικό Σχολείο Κέρκυρας Ιονίων Νήσων Κώτη Έλενα
41 – 80 Δ54 LegoBuilders 15ο Δημοτικό Σχ. Σερρών Κεντρικής Μακεδονίας ΚΑΡΑΜΠΕΚΗ ΣΜΑΡΟΥΛΑ
41 – 80 Δ56 Future Rob 3ο Δημοτικό Σχολείο Τριανδρίας Κεντρικής Μακεδονίας Ξανθοπούλου Μελπομένη
41 – 80 Δ57 DIMPOL 1 – RownTown 1o ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΠΟΛΥΓΥΡΟΥ Κεντρικής Μακεδονίας ΚΑΡΑΠΥΛΑΦΗ ΣΤΕΛΛΑ
41 – 80 Δ58 roboFUNS 1ο ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΠΑΝΟΡΑΜΑΤΟΣ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ Κεντρικής Μακεδονίας ΜΠΡΑΝΟΣ ΣΤΑΥΡΟΣ
41 – 80 Δ59 SMART BUS 11ο ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΚΑΛΑΜΑΡΙΑΣ Κεντρικής Μακεδονίας ΑΥΓΟΥΛΑΣ ΝΙΚΟΛΑΟΣ
41 – 80 Δ60 Z riders ΑΝΕΞΑΡΤΗΤΗ ΟΜΑΔΑ Κεντρικής Μακεδονίας Μαυροδόντης Χαράλαμπος
41 – 80 Δ61 ECO GENIUS 2ο ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΩΡΑΙΟΚΑΣΤΡΟΥ Κεντρικής Μακεδονίας ΠΕΝΤΑΣ ΜΙΛΤΙΑΔΗΣ
41 – 80 Δ64 J.S. ( Junior Scientist) 23ο Δημοτικό Σχολείο Κρήτης Μαρκάκης Θέμης
41 – 80 Δ65 LEGOmaniacs 43ο Δημοτικό Σχολείο Ηρακλείου Κρήτης Ρονιώτης Αλέξανδρος
41 – 80 Δ66 αΣΤέρια Δ.Σ. Βαγιονιάς Κρήτης Κωστένης Ελευθέριος
41 – 80 Δ67 Χρονοταξιδιώτες 31ο Δημοτικό Σχολείο Ηρακλείου Κρήτης ΧΑΡΑΛΑΜΠΑΚΗΣ ΓΙΑΝΝΗΣ
41 – 80 Δ68 Οι Παρομποτικοί Δ.Σ. Αρχιλόχου – Μάρπησσας Πάρου Κυκλάδες Διαμαντής Νικόλαος
41 – 80 Δ69 Οι ετεροχρονισμένοι 4ο Δημοτικό Σχολείο Σύρου Κυκλάδες Αργυρός Μανώλης
41 – 80 Δ70 Homoeducandιανοί Homo educandus Αγωγή Πελοποννήσου Βαρελά Σπυριδούλα
41 – 80 Δ72 Scratchmarine 3ο Δημοτικό Σχολείο Άργους Πελοποννήσου ΜΑΥΡΟΓΙΑΝΝΗ ΠΑΝΑΓΙΩΤΑ
41 – 80 Δ73 FUTURE TRANSPORTERS ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΗΡΙΑ ΜΠΟΥΓΑ Πελοποννήσου ΧΡΙΣΤΑΚΗΣ ΓΙΩΡΓΟΣ
41 – 80 Δ76 Amazing Children Success (ACS) 1ο ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΛΑΜΙΑΣ Στερεάς Ελλάδας ΔΗΜΟΣ ΙΩΑΝΝΗΣ
41 – 80 Δ80 Μαθητές 19ου Χαλκίδας 19ο Δημοτικό Χαλκίδας Στερεάς Ελλάδας Περουτσέας Ευστράτιος

Το μεγαλύτερο γεγονός της χρονιάς στο ΟΑΚΑ στις 18/3/2017: Τελικός Διαγωνισμού Εκπαιδευτικής Ρομποτικής (Δημοτικό, Γυμνάσιο, Λύκειο)

Το Σάββατο 18 Μαρτίου θα διεξαχθεί ο Τελικός του Πανελλήνιου Διαγωνισμού Εκπαιδευτικής Ρομποτικής για μαθητές Δημοτικού, Γυμνασίου & Λυκείου στην αίθουσα Γ. Κασιμάτης στο ΟΑΚΑ. Οι Πανελλήνιοι Διαγωνισμοί Εκπαιδευτικής Ρομποτικής διoργανώνονται από τον WRO Hellas με Στρατηγικό Συνεργάτη την COSMOTE.

Θα ολοκληρωθεί έτσι το πολύ όμορφο ταξίδι που ξεκίνησε τον Οκτώβριο για εκατοντάδες ομάδες, προπονητές και μαθητές στον κόσμο της εκπαιδευτικής ρομποτικής!

> Συμμετέχουν 3.300 μαθητές Δημοτικού, Γυμνασίου και Λυκείου

>730 σχολικές ομάδες

> 270 σχολεία εξοπλίστηκαν δωρεάν με κιτ εκπαιδευτικής ρομποτικής

Στον Τελικό αναμένεται να συμμετάσχουν πάνω από 280 ομάδες από Δημοτικά, Γυμνάσια & Λύκεια όλης της χώρας, που θα έχουν προκριθεί από τους κατά τόπους Περιφερειακούς διαγωνισμούς.

Εκτός από την πλούσια αγωνιστική δράση και τις συγκινήσεις που θα προσφέρουν οι συμμετέχοντες στον Τελικό, θα υπάρχει και ποικιλία εκπαιδευτικών δράσεων με θεματικό άξονα την εκπαιδευτική ρομποτική:

> Διαδραστική παρουσίαση ρομποτικών κατασκευών και δοκιμασιών της World Robot Olympiad

> Διαδραστική παρουσίαση του εκπαιδευτικού οργανισμού STEM Education και των εκπαιδευτικών προγραμμάτων του

Σας προσκαλούμε στη γιορτή της εκπαιδευτικής ρομποτικής, στη γιορτή των επιστημόνων του κοντινού μέλλοντος!

 

Κάντε κλικ εδώ για το πρόγραμμα του τελικού!!!

 

 

Αποτελέσματα διαγωνισμού Ρομποτικής Δημοτικού περιφερειακών

Ανακοινώθηκαν οι 80 ομάδες του διαγωνισμού Οχήματα και Μεταφορές του Αύριο που προκρίθηκαν στον Τελικό του Διαγωνισμού, το Σάββατο 18 Μαρτίου στο ΟΑΚΑ.

Ομάδες που προκρίνονται στον τελικό

 

 

wrohellas

Αποτελέσματα Περιφερειακού Διαγωνισμού Ρομποτικής Αττικής για το Δημοτικό 2017 (Οχήματα και μεταφορές του αύριο)

Οι παρακάτω ομάδες προκρίνονται  στον τελικό του Δημοτικού από την περιφέρεια Αττικής.

Κωδικός Ομάδας Ονομα ομάδας Όνομα Προπονητή Σχολείο που εκπροσωπεί
Δ15 The Street Guards Ζαραλίκου Ευδοξία 7ο Δημοτικό Σχολείο Αχαρνών
Δ23 Mini Designers Τριανταφύλλου Γιώτα Λεόντειο Λύκειο Ν. Σμύρνης
Δ24 OWLS Στέργιος Βασίλης Εκπαιδευτήρια Γείτονα
Δ25 RoboRangers Παπανικολάου Βασιλική Εκπαιδευτήρια Γείτονα
Δ26 Ομάδα 3 Σελά Μαριλένα Εκπαιδευτήρια Γείτονα
Δ27 SMART TOYS Στάθης Κώστας Εκπαιδευτήρια Γείτονα
Δ28 ROBO RAIL Αδαμακόπουλος Διονύσιος Εκπαιδευτήρια Γείτονα
Δ30 LAMPIK Pro Ξηρίδου Αδαμαντία Αρσάκεια-Τοσίτσεια Δημοτικά Σχολεία Εκάλης
Δ41 Όμιλος Flow Γκιών Θεμιστοκλής Neue Schule Athen
Δ42 Flow Γκιών Θεμιστοκλής Neue Schule Athen
Δ44 Explosive Team Κριαράς Θάνος Εράσμειος Ελληνογερμανική Σχολή
Δ48 5ο Δημοτικό Σχολείο Χαλανδρίου Αντωνόπουλος Γιώργος 5ο Δημοτικό Σχολείο Χαλανδρίου
Δ51 1ο Δημοτικό Σχολείο Ν. Ψυχικού Λυγίζου Αναστασία 1ο Δημοτικό Σχολείο Ν. Ψυχικού
Δ52 ROBO_TEC Αλεξοπούλου Κατερίνα 1ο Δημοτικό Σχολείο Βρηλισσίων
Δ55 Minders Jr Σπανοπούλου Αναστασία Εκπαιδευτική Αναγέννηση
Δ65 Cool Boys Club v.2 Παπαδοπετράκη Ειρήνη 8ο Δημοτικό Σχολείο Κηφισιάς
Δ68 Lego Freaks Μαρίνου Ειρήνη 22o Δημοτικό Σχολείο Αχαρνών
Δ70 Robotics, Engineering & Mathematics (REM) Μπέτσης Ιωάννης 9o Δημοτικό Σχολείο Αμαρουσίου
Δ72 Robotakia Νέλλας Κωνσταντίνος Robotakia
Δ78 SUPER BRICKS Γεωργακόπουλος Βασίλειος 1ο Δημοτικό Σχολείο Νίκαιας
Δ80 RoboRescue53+»ΝΕΑ ΟΜΑΔΑ» Μανούσος Σταύρος 53 Δημοτικό Σχολείο Πειραιά
Δ83 4ο Δημοτικό Σχολείο ΑΓ. ΙΩΑΝΝΗ ΡΕΝΤΗ Βασιλείου Αλέξιος 4ο Δημοτικό Σχολείο Αγίου Ιωάννη Ρέντη
Δ86 SmartRobots Γκεζερλής Βελισσάριος 3o Δημοτικό Σχολείο Πεύκης
Δ89 Builders 2017 Τριανταφύλλης & Καραντζιάς Βασίλης & Πέτρος ΑΝΕΞΑΡΤΗΤΗ ΟΜΑΔΑ
Δ91 ΜΠΛΕ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΙΣΤΕΣ Ριζόπουλος Δημήτρης ΑΝΕΞΑΡΤΗΤΗ ΟΜΑΔΑ
Δ92 The minecrafters Φατούρου Ελένη ΑΝΕΞΑΡΤΗΤΗ ΟΜΑΔΑ
Δ95 ΔΕΛΤΑ TRANSPORTATION Γκουγκούλιας Νικόλαος ΑΝΕΞΑΡΤΗΤΗ ΟΜΑΔΑ
Δ99 Auto Pilot Μαρκόπουλος Γιώργος ΑΝΕΞΑΡΤΗΤΗ ΟΜΑΔΑ

CAN SAT IN GREECE – ΔΕΛΤΙΟ ΤΥΠΟΥ

Τον Απρίλιο του 2017 διοργανώνεται, για πρώτη φορά στην Ελλάδα από φοιτητές, ο πανελλήνιος μαθητικός διαγωνισμός διαστημικής CanSat in Greece. Ο διαγωνισμός αυτός αποτελεί την προκριματική φάση του ευρωπαϊκού διαγωνισμού CanSats in Europe, που διοργανώνεται από τον Ευρωπαϊκό Οργανισμό Διαστήματος (ESA).

can_sat_in_greece

Η διοργάνωση του CanSat in Greece 2017 αποτελεί μία εθελοντική, μη κερδοσκοπική πρωτοβουλία φοιτητών, μελών του IEEE NTUA Student Branch. Ο διαγωνισμός απευθύνεται σε μαθητές οι οποίοι καλούνται να κατασκευάσουν ένα δορυφόρο σε μέγεθος κουτιού αναψυκτικού. Στην τελική φάση του διαγωνισμού οι δορυφόροι των μαθητών εκτοξεύονται σε ύψος 1km και εκτελούν μία αποστολή που οι ίδιοι έχουν σχεδιάσει. Οι αποστολές θα αξιολογηθούν και η ομάδα με τη μεγαλύτερη βαθμολογία θα εκπροσωπήσει τη χώρα μας στον ευρωπαϊκό διαγωνισμό CanSats in Europe του ESA.

 

Βασικός στόχος του διαγωνισμού είναι η εξοικείωση των μαθητών με τις σύγχρονες διαστημικές τεχνολογίες αξιοποιώντας τις γνώσεις τους στη φυσική, τον προγραμματισμό και τα μαθηματικά. Παράλληλα, οι μαθητές μυούνται στη διαδικασία της έρευνας, μαθαίνουν να συνεργάζονται και να δουλεύουν ομαδικά για την επίτευξη ενός κοινού στόχου.

 

Η διοργάνωση του διαγωνισμού είναι εθελοντική, μη κερδοσκοπική και δεν χρηματοδοτείται από κρατικούς φορείς. Για το σκοπό αυτό αναζητούμε πόρους για να καλύψουμε τη διαμονή και τη διατροφή των μαθητών που συμμετέχουν καθώς και την προμήθεια των πυραύλων. Στο πλαίσιο αυτό δημιουργήσαμε μια crowdfunding καμπάνια στο Indiegogo, μέσω της οποίας μπορεί ο καθένας να στηρίξει την προσπάθειά μας μπαίνοντας στην ιστοσελίδα και καταβάλλοντας ηλεκτρονικά το χρηματικό ποσό που επιθυμεί.

 

Μέχρι σήμερα ο διαγωνισμός έχει καταφέρει να εμπνεύσει εκατοντάδες μαθητές στην Ελλάδα και να πολλαπλασιάσει το ενδιαφέρον των ελληνικών σχολείων. Συνολικά δεχτήκαμε 26 αιτήσεις από σχολεία εκ των οποίων επιλέχθηκαν οι 10. Πλέον οι ομάδες έχουν αρχίσει την κατασκευή των δορυφόρων τους. Κάθε μέρα που περνάει οι μαθητές έρχονται ακόμα πιο κοντά στο όνειρό τους να εκτοξεύσουν το δικό τους μικρό δορυφόρο!

 

Η διοργάνωση τελεί υπό την αιγίδα του Εθνικού Μετσόβιου Πολυτεχνείου και κύριοι υποστηρικτές του είναι:

  • Ο Ευρωπαϊκός Οργανισμός Διαστήματος – European Space Agency (ESA)
  • Η Σχολή Ηλεκτρολόγων Μηχανικών & Μηχανικών Υπολογιστών του ΕΜΠ
  • Το IEEE Greece Section
  • Το Computer Society του IEEE Greece Section
  • Ο οργανισμός Corallia
  • Ο συνεργατικός σχηματισμός si-Cluster του Corallia.
  • Η Ακαδημία Αθηνών
  • Libre Space Foundation

 

Περισσότερες πληροφορίες μπορείτε να βρείτε στο www.cansat.gr!

 

Για περισσότερα νέα του CanSat in Greece, ακολούθησέ μας στα παρακάτω Social Media:

 

Facebook | Twitter | Instagram | Linkedin | Youtube

 

e-mail επικοινωνίας: cansat.gr@gmail.com

 

Ρομπότ που ελέγχονται από τον εγκέφαλό μας (CSAIL system enables people to correct robot mistakes using brain signals)!

Μια ομάδα από το τμήμα Eπιστήμης των Yπολογιστών και Τεχνητής Νοημοσύνης (CSAIL) του MIT και το Πανεπιστήμιο Boston, εργάζεται πάνω στη δημιουργία ενός συστήματος όπου οι άνθρωποι θα διορθώνουν τα λάθη των ρομπότ στιγμιαία μόνο με τον εγκέφαλό τους.

 

Για περισσότερες πληροφορίες κάντε κλικ εδώ: http://news.mit.edu/2017/brain-controlled-robots-0306

Πηγή: http://news.mit.edu

 

Επικαιροποιημένο πρόγραμμα Γυμνασίου για τον Περιφερειακό Διαγωνισμό Ρομποτικής της Αττικής

Ο Περιφερειακός Τελικός για τους Διαγωνισμούς Εκπαιδευτικής Ρομποτικής Δημοτικού & Γυμνασίου της Περιφέρειας Αττικής θα διεξαχθεί το Σάββατο 11/3/2017 στην Ελληνογερμανική Αγωγή.

Το πρόγραμμα του Περιφερειακού Τελικού της Αττικής είναι το εξής:

  • 10:45-11:45      Registration (επιβεβαίωση εγγραφών)
  • 11:45-13:45      Α’ γύρος: Κατασκευή ρομπότ & δοκιμές
  • 13:45-15:00      Α’ αγωνιστικός γύρος (1η προσπάθεια)
  • 15:00-15:30      Φαγητό
  • 15:30-16:30      Β’ γύρος: δοκιμές
  • 16:30-17:30      Β αγωνιστικός γύρος (2η προσπάθεια)
  • 17:30-18:00      Λήξη

 

1 2 3 30